• Home
  • Activ Investment
  • NASZE INWESTYCJE
    • Katowice
    • Kraków
    • Wrocław
  • Zakup mieszkania
  • Porady kredytowe
  • Urządzamy mieszkanie

Grimag

blog activ investment
  • Activ Investmento deweloperze
  • NASZE INWESTYCJEco budujemy
    • Katowice
    • Kraków
    • Wrocław
  • Zakup mieszkaniaporadnik dla kupujących
  • Porady kredytowefinansowanie i kredytowanie
  • Urządzamy mieszkanieinspiracje i porady

Kupno nowego mieszkania krok po kroku

nowe mieszkania katowice kraków

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Kiedy już przeanalizujemy swoje potrzeby mieszkaniowe: wielkość, lokalizację, wartość mieszkania na jakie możemy sobie pozwolić, udajemy się do dewelopera… i co dalej?

Pierwsze spotkanie

W celu zakupu mieszkania najlepiej udać się na spotkanie do biura dewelopera.

Ważne, by zwrócić uwagę zarówno na całą firmę, jak i na ludzi tam pracujących. To oni poprowadzą Cię przez proces zakupu mieszkania, warto więc dać im możliwość, aby zdobyli Twoje zaufanie.

W biurze dewelopera będziemy mieli możliwość uzyskania wszystkich informacji dotyczących nieruchomości, być może wynegocjowania lepszych warunków zakupu mieszkania w przypadku dokupienia miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej w tym samym czasie.

POPROŚ O PROSPEKT INFORMACYJNY

Podczas wizyty otrzymasz także prospekt informacyjny, będący kopalnią wiedzy o inwestycji. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje, których potrzebujesz by sprawdzić zarówno wiarygodność inwestycji jak i dewelopera.

Na jakie informacje zwrócić uwagę?

Tak więc, zacznijmy od tego na co zwrócić uwagę w prospekcie informacyjnym dotyczącym inwestycji? Na przykład na to, czy inwestor ma prawo własności działki, na której znajduje się inwestycja. Znajdziesz tam również informacje dotyczące: terminów rozpoczęcia / zakończenia budowy, terminu przeniesienia własności, harmonogramu wpłat czy warunków odstąpienia od umowy.

Warto przyjść na spotkanie, mając już informację dotyczącą swojej zdolności kredytowej. Można ją sprawdzić w oddziale banku, w którym chcemy wziąć kredyt lub u doradcy kredytowego. W przypadku sprawdzania zdolności kredytowej w banku – warto odwiedzić 2-3 placówki.

Taka formalność nie powinna zająć więcej niż 1-3 dni, a znacznie usprawni proces doboru odpowiedniego mieszkania do możliwości finansowych. O tym jak poprawić zdolność kredytową pisaliśmy w tym artykule: Zdolność kredytowa – jak ją poprawić?

Rezerwacja mieszkania

Kiedy już wybierzemy mieszkanie, deweloper je dla nas zarezerwuje, dając tym samym czas na upewnienie się w swojej decyzji. Jeśli chcemy dokonać takiej rezerwacji na okres paru dni – rezerwacja w większości przypadków jest bezpłatna. Czasami są to dwa dni, czasami cztery dni. W Activ Investment bezpłatnie można zarezerwować mieszkanie do siedmiu dni, podając jedynie swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.

W wypadku, gdy mieszkanie potrzebujemy zarezerwować na dłuższy okres, możemy podpisać umowę rezerwacyjną, jednak w takim wypadku Klient musi liczyć się z kosztami wysokości do paru procent wartości mieszkania. Czas rezerwacji nie jest jednoznacznie określony, więc deweloper sam ustala termin jej obowiązywania. 

Umowa rezerwacyjna przy zakupie mieszkania jest coraz mniej popularną praktyką. Ustawa deweloperska nie przewiduje jej w swoich zapisach, wiec to czy jest ona możliwa do zawarcia zależy od wewnętrznej polityki dewelopera.

Przedwstępna umowa deweloperska

Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania, nadchodzi czas na podpisanie przedwstępnej umowy deweloperskiej. Umowa ta stanowi zobowiązanie do podpisania umowy ostatecznej (zwanej także przyrzeczoną) w określonym czasie. Z umowy przedwstępnej deweloperskiej można się wycofać w przypadku rezygnacji z zakupu mieszkania. 

Brak umowy przedwstępnej – brak kredytu

Umowa przedwstępna deweloperska, jest również istotna w wypadku finansowania nieruchomości, o ile zamierzamy ją kredytować – na jej podstawie bank udzieli nam kredytu. Bez umowy przedwstępnej jesteśmy w stanie określić jedynie zdolność kredytową w banku, czyli na jaką kwotę i na jaki okres możemy wziąć kredyt.

Czytając umowę, warto zwrócić uwagę na to, czy znajduje się tam zapis o „stałej cenie gwarantowanej” – tak jak w przypadku wszystkich umów Activ investment. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej unikać umów, w których istnieje wzmianka o możliwości zmiany ceny.

Umowa przedwstępna zawierana jest w formie aktu notarialnego.

Co powinna zawierać?

Wszystkie istotne dane dotyczące transakcji nabycia mieszkania, które są ściśle określone przez ustawę deweloperską, czyli min:

  • dokładne dane obu stron umowy
  • opis przedmiotu umowy wraz z ceną
  • harmonogram prac budowlanych
  • standard wykończenia mieszkania
  • harmonogram płatności
  • termin odbioru mieszkania przez nabywcę
  • termin przeniesienia własności

O wszystkie formalności związane z zawarciem umowy oraz skompletowaniem załączników zatroszczy się przedstawiciel dewelopera. Do obowiązków nabywcy, należy jedynie dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem.

Czy zawarcie umowy przedwstępnej wiąże się z jakimiś kosztami?

Zgodnie z ustawą deweloperską, opłaty notarialne, których wysokość zależy od wartości mieszkania, ponoszone są przez kupującego i dewelopera w równej wysokości po 50%.

Activ Investment ma wynegocjowane dużo niższe stawki, niż w przypadku jednorazowej umowy. Warto sprawdzić czy deweloper, u którego zdecydujesz się kupić mieszkanie, także zatroszczył się o niższe ceny dla swoich Klientów.

Czas na kredyt

Mamy już podpisaną umowę przedwstępną deweloperską. I co dalej? Jest to odpowiedni czas aby udać się do banku w wypadku kredytowania mieszkania pamiętając, że do ubiegania się o kredyt wymagany jest wkład własny na poziomie 10 – 20% w zależności od banku. 

im wcześniej zakup tym mniejsza wpłata

Wysokość wpłaty za mieszkanie zależy od tego, na jakim etapie budowy kupujesz mieszkanie: dokonując zakupu na początku budowy inwestycji, wpłata zazwyczaj nie przekracza 10%. W przypadku kupienia mieszkania w stanie surowym zamkniętym poprzednie transze są łączone i finalnie wpłata wynosi ok. 60% wartości mieszkania. (wysokość wpłaty uzależniona jest od harmonogramu płatności)

Klient zaciąga kredyt na całość wartości mieszkania, natomiast odsetki są naliczane NIE od wartości całego kredytu, a od uruchomionej jego części.

W przypadku rozliczenia gotówkowego – sami regulujemy płatności, na podstawie harmonogramu płatności zawartego w umowie przedwstępnej deweloperskiej.

Deweloper może ustalić terminy płatności na 2 sposoby: określa konkretne daty wpłat lub następują one po zakończeniu kolejnych etapów budowy.

Polecamy artykuł:
„Od czego zacząć przygotowania do kredytu hipotecznego” 
„Koszty zakupu mieszkania”

Budowa dobiegła końca

Budowa inwestycji dobiegła końca. Deweloper, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, musi zyskać pozytywną opinię Nadzoru Budowlanego, który sprawdza go pod względem projektowym, technicznym, budowlanym, itp. Po zakończeniu budowy do dewelopera należy także kwestia wydzielenia lokali z budynku, by stanowiły samodzielne lokale mieszkalne, oraz niemieszkalne (np. miejsca postojowe, piwnice). Po zakończeniu formalności z tym związanych następuje odbiór mieszkania.

Odbiór mieszkania

Odbiór lokalu przebiega w obecności przedstawiciela firmy deweloperskiej. W przypadku Activ Investment jest to koordynator budowy. Taki odbiór ma na celu sprawdzenie przez nabywcę, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Jeśli nie ma zastrzeżeń – podpisujemy protokół zdawczo – odbiorczy, co wiąże się także z otrzymaniem kluczy do mieszkania. Od tego momentu liczony jest czynsz i opłaty za wszystkie media. 

Polecamy artykuł:
„Odbiór mieszkania od dewelopera – co powinieneś wiedzieć?”  

Umowa ostateczna

Umowa ostateczna (lub przenosząca własność), zawierana jest w formie aktu notarialnego. Czas do kiedy mamy ją zawrzeć, zawarty jest w prospekcie informacyjnym. Z momentem podpisania umowy wszystkie prawa i obowiązki związane z lokalem mieszkalnym przechodzą na kupującego. Przed podpisaniem umowy ostatecznej notariusz przeczyta nam zapisy w umowie, ręcząc za jej poprawność pod względem merytorycznym i prawnym.

notariusz zajmie się formalnościami

Notariusz sprawdzi stan księgi wieczystej macierzystej oraz złoży wniosek o założenie nowej księgi lokalowej dla kupionego mieszkania. Na życzenie Klienta notariusz może złożyć także wniosek o wpis hipoteki obciążającej Nasze nowo zakupione mieszkanie, jeżeli było ono nabyte na kredyt. Jeżeli Klient nie chce skorzystać z usług notariusza, wniosek o wpis hipoteki będzie musiał złożyć osobiście.

Opłata notarialna w przypadku podpisania umowy końcowej jest płatna 100% przez nabywcę. Na wysokość opłaty, tak jak w przypadku umowy przedwstępnej deweloperskiej, wpływ ma wartość mieszkania.

Wykańczamy mieszkanie

Jesteśmy gotowi do zamieszkania w nowym mieszkaniu. Jeśli skorzystaliśmy z opcji „wykończenie mieszkania pod klucz”, wprowadzamy się na gotowe, jeśli nie, warto zorientować się czy deweloper ma podpisaną jakąś umową z firmami wykończeniowymi lub czy może polecić sprawdzone ekipy budowlane.

Polecamy artykuł :
„Ile kosztuje urządzenie mieszkania?”

Przeprowadzka i nowe życie

Kupno mieszkania wiąże się z przejściem przez wiele stron umów, zapisów, formularzy. Kiedy deweloper jest w stanie zapewnić nam profesjonalną obsługę, cały proces zakupu mieszkania nie wydaje się być taki straszny. Później pozostaje tylko radość ze swojego nowego mieszkania i nowe życie.

Jeśli masz jakieś pytania – jest temat, który Cię nurtuje i chciałbyś /chciałabyś, żebyśmy o nim napisali – napisz w komentarzu, szybko dopowiemy, bądź napiszemy artykuł z omówieniem problemu :)

SZUKASZ MIESZKANIA W KATOWICACH, WROCŁAWIU LUB KRAKOWIE?

Skontaktuj się z naszym biurem! Odpowiemy na każde Twoje pytanie! Nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach tylko od Activ Investment!

 

sty 29, 2015Activ Investment
W Katowicach kupno mieszkania bardziej opłacalne niż wynajemOdbiór mieszkania od dewelopera - co musisz wiedzieć?
Może Cię zainteresować...
 
Co się buduje w Krakowie? Nowe mieszkania od Activ Investment
 
Fakty i mity o rynku deweloperskim
Komentarze.: 38
  1. hydraDob
    22 styczeń 2022 w 11:31

    trochę stary ale chyba cały czas aktualny dobry tekst, bardzo pomocny, dzięki!

    OdpowiedźAnuluj
  2. Craigbrazy
    16 styczeń 2022 w 20:30

    Fajny blog :)

    OdpowiedźAnuluj
  3. DuFfuaadolf
    10 styczeń 2022 w 14:37

    dokładnie, trzeba być świadomym, że przy zakupie mieszkanie trzeba brać pod uwagę, że oprócz kosztów mieszkania trzeba mieć parę dodatkowych tysięcy na koszty bankowe związane z uruchomieniem kredytu + koszty notarialne. Myślę, że wiele osób w ogóle nie jest tego świadomych. Ja potrzebowałem + 9 tys w gotówce wiec zamiast przeznaczać wszystkich oszczędności na wkład własny miejcie to na uwadze bo mnie to trochę zaskoczyło 😐

    OdpowiedźAnuluj
  4. Veoldrok
    2 maj 2021 w 08:02

    :):):)

    OdpowiedźAnuluj
  5. Martyna
    25 lipiec 2018 w 16:11

    Często przy zakupie nowego mieszkania część formalności załatwia za nas deweloper, jak chociażby ta związana z kredytem mieszkaniowym. Jeżeli miałabym porównywać to jednak kupno od dewelopera wydaje się być bezpieczniejsze niż rynek wtórny, gdzie tak naprawdę nie wiadomo co się kupuje.

    OdpowiedźAnuluj
  6. Tomasz
    21 wrzesień 2017 w 17:35

    Dzień dobry, myślimy z dziewczyną nad zakupem mieszkania, zdolność kredytową mamy sprawdzoną i jest sporo wyższa od wartości mieszkania na jakie chcemy się zdecydować, wkład własny z pomocą MdM udało by się załatwić. Upatrzyliśmy mieszkanie, skontakowałem się z deweloperem i cena za umowę rezerwacyjną wynosi 5 tys. PLN, i tutaj moje pytanie, czy ta kwota później przechodzi na poczet mieszkania, tj. oryginalnie mieszkanie kosztuje 245k PLN, płacę 5k PLN za umowę rezerwacyjną i już przy podpisywaniu finalnej umowy cena mieszkania będzie wynosić 240k czy cały czas 245k PLN? To 5k PLN to cena jedynie za możliwość rezerwacji?

    OdpowiedźAnuluj
    • Activ Investment
      24 październik 2017 w 14:10

      Suma wniesiona jako opłata rezerwacyjna jest odbijana z ceny mieszkania przy zakupie. Tak jest w naszej firmie, ale warto każdorazowo się upewnić czy na tej zasadzie działają rezerwacje u innych deweloperów.

      OdpowiedźAnuluj
  7. Iza
    16 sierpień 2017 w 17:44

    To prawda. Bardzo przydatny artykuł. Jednak najważniejsza rzecz, co powinno być mocno podkreślone, to sprawdzenie umowy u prawnika. Ja korzystałam z pomocy pani z Legaleo. Wyłapała parę niekorzystnych dla mnie zapisów, które zostały zmienione. Polecam. Ostrożny zawsze ubezpieczony 😉

    OdpowiedźAnuluj
  8. Klaudia
    1 sierpień 2017 w 22:47

    Nie rozumien po co samemu kupywać. Od tego są biura nieruchomości w tych czasach zachodzisz prosisz co chcesz i szukają. Zapłacisz kilka złotych ale i tak ci wytargują na swoje wynagrodzenie.

    OdpowiedźAnuluj
  9. Kamila
    21 lipiec 2017 w 13:23

    Bardzo fajny tekst i pomocny dla osób które chodzą z zamysłem kupna mieszkania. Sama byłam w takiej sytuacji aż w końcu doszłam do wniosku, że bez sensu jest płacić na kogoś przy wynajmie, jak można wspomóc się kredytem i później płacić na swoje. Stąd też mam mieszkanko i nie żałuję, bo wszystko tam jest moje i wszystko w nim mogę zrobić po swojemu niż dzwonić do właściciela wynajmowanego mieszkania i pytać czy mogę wprowadzić zmiany.

    OdpowiedźAnuluj
  10. Damian
    31 maj 2017 w 22:46

    Witam.Sam jestem zaintersowny kupnem mieszknia w Rzeszowie.Osiedle Projektant.Z poczatku wszystko wyadawalo sie bardzo proste.Wchodze na strone z nowymi inwestycjami i wybireram sobie mieszkanie.Nalezy potem wypelnic 4 stronicowy formularz o przystapieniu jako czynny czlonek do spoldzielni mieszkaniowej(mozna osobiscie lub poczta).Po paru dniach otrzymuje sie list z informacja o przyjeciu do rejestru czlonkowskiego.Oczywiscie wymagane jest wplacenie w ciagu 30 dni paru oplat np udzial czlonkowski (200zl)wpisowe(300zl)fundusz samorzadowy(200zl) i pierwsza zaliczka w klad budowlany(7000zl).Wplacone.Wpalcone ale bez zadnego pokwitowania.Zadnego listu z informajca ze dostraczono przezemnie srodki.Kiedy zadzwonilem po tygodniu pytajac czy dostane jakies namacalne potwierdzenie wplaty powiedziano mi,ze takiej nie dostane.Co lepsza,zapytalem co dalej z tym calym procesem inwestycyjnym.Powiedziano mi,ze mam czekac na list od spoldzielni mieszkaniowej w ktorym bede poproszony o wplate 30 procent zaliczki na mieszkanie.Czy to normalne?Dobra,mozna pominac fakt,ze juz wplacilem 7700zl na konto spoldzielni ale troche boje sie wplacac kolejnych juz wiekszych pieniedzy.Myslalem,ze wpierw przyjdzie do podpisania umowy w obecnosci notariusza a potem wplaceniu tych 30 procent.Czy juz sie ktos z czyms takim spotkal?Gadalem z kumplem,ktrory nabyl mieszkanie w innej czesci polski ale tam caly proces(przynajmniej poczatki wygladaly inaczej)czyli umowa na poczatek potem 30 procent wkaldu i raty do konca realizacji budowy.Dziekuje

    OdpowiedźAnuluj
  11. OLIVIA
    19 kwiecień 2017 w 22:17

    Jeśli otrzymuje informację od agenta nieruchomości, że mieszkanie wskazane przeze mnie oglądał już inny klient, który jest zainteresowany jego kupnem ale musi jeszcze sprawdzić zdolność kredytową, czy jest szansa na pominięcie tej osoby jeśli z mojej strony jest propozycja płatności gotówką?

    OdpowiedźAnuluj
    • Activ Investment
      26 kwiecień 2017 w 12:06

      Wszystko zależy od agenta, natomiast jeśli sytuacja miałaby miejsce w naszym biurze sprzedaży nie byłoby możliwości pominięcia osoby przed Panem. Do mieszkań obowiązuje kolejka zgodna z kolejnością zgłoszeń osób zainteresowanych i osoby zdecydowane, chcące kupić mieszkanie nawet za gotówkę, muszą czekać aż osoby wcześniejsze podejmą decyzję.

      OdpowiedźAnuluj
  12. Ola
    12 kwiecień 2017 w 20:11

    Zacznę od tego, ze obecna sytuacja na rynku nieruchomości nie jest sprzyjająca dla potencjalnego zainteresowanego kupnem pierwszego mieszkania, do zamieszkania. Na początku drogi poszukiwania mieszkania moim założeniem było znaleźć wyposażony lokal na rynku wtórnym i szybko w nim zamieszkać. Wówczas taki plan wydawał się najbardziej ekonomiczny.

    Pół roku intensywnego przeglądania ofert, oglądania mieszkań i negocjacji z właścicielami dało obraz tego co się tak naprawdę dzieje na rynku wtórnym w Warszawie. Cena mieszkań na obrzeżu miasta, 46-49mkw, nie starszych niż z 2000r. plasuje się na poziomie 350 tys. i więcej+pośrednik. Narodziło się w głowie pytanie, czy ja chce tyle wydać za lokal, który nosi wyraźne ślady eksploatacji? Niestety rynek pierwotny tez nie wyglada kolorowo. Za gotowe lub prawie gotowe lokale deweloperzy żądają horrendalnych cen od metra kw. Poszłam zatem na kolejne ustępstwo i wydłużyłam okres oczekiwania na gotowy lokal. To rozwiązanie w moim przypadku sprawdziło się najlepiej. Deweloper, z którym ostatecznie podpisałam umowę, ostatecznie tez przystał na moje propozycje cenowe. Zgodził się również na dokonanie zmian w umowie deweloperskiej. Rezultat. Wynegocjowałam 16 000 rabatu, komórkę lokatorska gratis, brak obowiązku zakupu miejsca garażowego na tym etapie.
    Jak negocjowałam?
    Nastawienie, jest bardzo ważna rzeczą. Jeszcze ważniejszą argumenty merytoryczne, nie te wyssane z palca tylko mocne. Nie zgodzę się tu z obiegowymi opiniami o tym, ze absolutnie nie możemy pokazać, ze mieszkanie nam się bardzo podoba. U mnie zadziałała uczciwość i szczerość. Rzucone hasło, ze mieszkanie bardzo mi się podoba i nie zamierzam czepiać się mało znaczących głupot ale jest ono dla mnie za drogie, zdziałało cuda. :)

    OdpowiedźAnuluj
  13. maciej
    21 październik 2016 w 09:14

    Witam.planuje zakup mieszkania w poznaniu od firmy ekonbud na osiedlu reduta podolany.Pani w biurze sprzedaży mówi że kroki w skrócie są następujące.umowa przedwstępna i wpłata zaliczki,mieszkanie jest już gotowe wiec dogadałem się tak że dostane już klucze i będe mógł wykanczać,następnie zapłata całości kwoty i dopiero wtedy umowa przyżeczona u notariusza i przeniesienie własności.Czy to jest prawidłowe?.Nie powinno byc tak że najpierw umowa przyzeczona a dopiero wtedy zapłata pozostałej części?

    OdpowiedźAnuluj
    • Activ Investment
      7 listopad 2016 w 14:53

      Jest to jak najbardziej prawidłowa kolejność działania w przypadku zakupu mieszkania. W razie dużych wątpliwości można zażądać wpisania do aktu notarialnego konieczności poddania się przez dewelopera rygorowi egzekucji z artykułu 777, który zabezpieczy Pana w przypadku niewydania mieszkania po uregulowaniu płatności. Niemniej jednak najlepiej zasięgnąć porady radcy prawnego, który wszelkie wątpliwości.

      OdpowiedźAnuluj
  14. Renia
    14 sierpień 2016 w 16:28

    chcę kupić mieszkanie wspólnie z moim partnerem obcokrajowcem, czy to w jakiś sposób skomplikuje formalności???

    OdpowiedźAnuluj
    • Activ Investment
      23 sierpień 2016 w 10:12

      W żaden sposób nie komplikuje to formalności. Jeśli Pani partner nie mówi biegle po polsku wymagana będzie jedynie obecność tłumacza przysięgłego podczas podpisywania umowy notarialnej.

      OdpowiedźAnuluj
  15. Anna
    24 styczeń 2016 w 20:51

    Witam mam pytanie o klucze do mieszkania. Czy przy podpisaniu umowy przedwstępnej i wpłaty zadatku 10 000zl mam możliwość dostępu do mieszkania? Aby je wyremontować. Oczywiście mieszkania są już wybudowane.

    OdpowiedźAnuluj
    • Activ Investment
      25 styczeń 2016 w 08:16

      Niestety nie ma takiej możliwości. Mieszkanie można zacząć remontować dopiero po wpłacie całej sumy oraz podpisaniu protokołu odbioru mieszkania. Wcześniej jest to niemożliwoe

      OdpowiedźAnuluj
  16. Userka345
    13 listopad 2015 w 09:23

    Przeraża mnie ta cała papierkologia związana z kupnem :) chyba muszę to sobie tak w punktach rozpisać, żeby się nie pogubić :)

    OdpowiedźAnuluj
  17. dejdej
    29 październik 2015 w 15:17

    czy umowa przedwstępna jest jakoś wymagana? czy zależy od developera?

    OdpowiedźAnuluj
  18. Janusz
    21 październik 2015 w 15:12

    Hej dzięki wielkie za ten tekst :) Powoli myślę o czyms dla siebie i przeglądam oferty jak np. mieszkania wrocław deweloperzy ale takiego podsumowania w pigułce potrzebowałem. Jeszcze raz dzięki :)

    OdpowiedźAnuluj
  19. Mariola
    18 październik 2015 w 21:43

    Dziękuje swietny artykuł,chcę kupić mieszkanie i byłam u delwopera
    Pan nie zapewnił mi profesjonalnej obsługi.Musiałam sama szukać i znalazłam ten artykuł
    teraz już wiem jak postępować przy zakupie mieszkania ,jeszcze raz b.dziękuję.

    OdpowiedźAnuluj
  20. agacia
    12 październik 2015 w 13:23

    Racja. Z tą umową rezerwacyjną jest dobra sprawa :) Sama planuję rezerwację

    OdpowiedźAnuluj
  21. dana
    29 wrzesień 2015 w 10:59

    to prawda, nie tylko firma się liczy, ale też ludzie. ja zazwyczaj już po pierwszym spotkaniu potrafię określić, czy ktoś jest sumienny i godny zaufania.

    OdpowiedźAnuluj
  22. tom
    15 wrzesień 2015 w 15:50

    Najwięcej czasu schodzi chyba na tych wszystkich papierkach. Zdecydowanie nie mogę się doczekać przeprowadzki…..

    OdpowiedźAnuluj
  23. kara
    29 sierpień 2015 w 13:44

    no co prawda to prawda ze trudno czasem 10% wkladu własnego uzbierać, bo to dużo pieniędzy…..

    OdpowiedźAnuluj
  24. Asia
    13 sierpień 2015 w 11:25

    Bardzo przydatny tekst. Mam już dość wynajmowania mieszkania i poważnie zastanawiam się nad kupnem, więc na pewno zastosuję się do wszystkich wskazówek;)

    OdpowiedźAnuluj
  25. trabinka
    31 lipiec 2015 w 14:57

    Tekst pomocny i dobrze wiedzieć o tych różnych opłatach i umowach- jak wcześniej człowiek nie miał do czynienia to może się pogubić

    OdpowiedźAnuluj
  26. Samanta
    14 lipiec 2015 w 16:54

    Bardzo pomocny tekst przy zakupie mieszkania :)

    OdpowiedźAnuluj
  27. a_maj_ek
    27 maj 2015 w 08:47

    To zależy o co pytasz – bo jeśli wybudowali budynek i chcesz odebrać klucze wystarczy pełnomocnictwo podpisane przez 2 strony, Ciebie i kogoś kogo upoważniasz – moze byc to dziewczyna, sąsiad – kto chcesz i takie pełnomocnictwo spisujecie sami, przed odbiorem pokazujecie i nie ma problemu, chociaż ja dzwoniłem wcześniej do dewelopera i uprzedzałem.

    Kwestia nr 2 – jeśli chodzi o przeniesienie własności w kancelarii noratialnej, też nie musisz być obecny, tylko że w takim przypadku także potrzebujesz przekazać pełnomocnictwo. Przeniesienie własności to poważna sprawa więc nie wystarczy takie zwykłe spisane na papierze „udzielam Pani/ Panu X pełnomosnictwa..”, tylko już trzeba je spisać u notariusza. Ktoś mając Twoje notarialne pełnomocnictwo bez problemu dopełni wszytskich formalności :)

    OdpowiedźAnuluj
  28. arrivvvka
    25 maj 2015 w 16:40

    Moim zdaniem nie bardzo – raczej na pewno nie dziewczyna, w końcu to jednak obca osoba według prawa.

    OdpowiedźAnuluj
  29. Piotr
    22 maj 2015 w 09:29

    Czy jeśli kupiłem mieszkanie ale jestem za granicą czy ktoś inny może je odebrać za mnie? np dziewczyna albo ktoś z rodziny? Bede wdzięczny za info :)

    OdpowiedźAnuluj
  30. mieszkanka
    30 marzec 2015 w 21:03

    jaka złota klatka? nawet jak zainwestujesz w mieszkanie i zachce Ci się wyjechać, urodzi Ci się gromadka dzieci będziesz potrzebowała większego mieszkania, to to co masz wynajmujesz i spłaca się samo na dobry start dla dzieci, albo sprzedajesz i tyle. Zwłaszcza w Krakowie jest taki popyt na mieszkania że raczej nie ma z tym wielkiego problemu i znam mase osób które nie cementują się z mieszkaniem, trochę przedsiębiorczości!

    OdpowiedźAnuluj
  31. Maja
    28 marzec 2015 w 16:29

    Czy zamykać się w złotej klatce? no nie wiem czy to dobre określenie bo i tak musisz płacić komuś za mieszkanie miesiąc w miesiąc, bo gdzieś trzeba mieszkać ;/ Pieniądze które płacisz komuś za wynajem są czesto porównywalne z ratą kredytu, która byłaby do spaty, kwestia czy spłacasz siebie czy kogoś.
    Większym problemem jest własnie ta zdolność kredytowa;/ ciężko wziąć kredyt na mieszkanie samemu, ale już z ewentalnym mężem na pewno byłoby łatwiej :)

    OdpowiedźAnuluj
  32. arnow5
    25 marzec 2015 w 12:11

    Wszystko pięknie, tylko odwieczny problem młodych ludzi w tym kraju. Skąd na to wziąć pieniądze? Sama mam 28 lat i nie widzę możliwości wzięcia kredytu, Boję się tego i nie chcę sama się zamykać w takiej złotej klatce. Myślę o wynajmie, ale i on ma swoje wady. Tak czy tak, jako osoba obsesyjnie zainteresowana tematem, dziękuję za przydatny wpis. Zapraszam przy okazji do siebie https://juznaswoim.wordpress.com.

    OdpowiedźAnuluj
  33. Asia
    1 marzec 2015 w 18:28

    Bardzo praktyczne i przydatne informacje. Samemu właściwie nie da się przez te wszystkie procedury przebrnąć. Dobry doradca u dewelopera i kompetentny doradca finansowy mogą w tym wszystkim zdziałać cuda :)

    OdpowiedźAnuluj

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

29 styczeń 2015 38 Komentarzy Zakup mieszkaniakupno mieszkania, mieszkanie od dewelopera, nowe mieszkanie, porady dla kupujących mieszkanie48,526
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Meble fornirowane – piękno natury czy problem na lata?
56,700 odwiedzin
Kupno nowego mieszkania krok po kroku
48,526 odwiedzin
Wspólnota mieszkaniowa – koszty i opłaty
32,869 odwiedzin
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym
29,040 odwiedzin
Ile kosztuje urządzenie mieszkania?
27,910 odwiedzin
Koszty zakupu mieszkania
18,668 odwiedzin
Odbiór mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?
16,929 odwiedzin
OSTATNIO DODANE
Gdzie zgłosić zakup mieszkania?
Zakup mieszkania w budowie – harmonogram płatności i transze
Braniborska 44 w konkursie Life Challange Award 2022.
Tagi
4 Wieże activ investment aranżacja balkonu aranżacja salonu z aneksem kuchennym banacha budowa ciekawe aranżacje farba finansowanie hipoteka inwestowanie w mieszkanie inwestycje Inwestyje Katowice kraków kredyt hipoteczny księga wieczysta kuchnia kupno mieszkania malowanie MDM meble na balkon miasto mieszkania mieszkania Katowice mieszkania Kraków mieszkania Wrocław mieszkanie Mieszkanie dla Młodych mieszkanie na wynajem mieszkanie od dewelopera nowe inwestycje nowe mieszkania nowe mieszkanie nowe mieszkanie we Wrocławiu odbiór mieszkania od dewelopera os. Karoliny porady dla kupujących mieszkanie porady kredytowe rachunki rentowność rynek pierwotny urządzamy mieszkanie urządzanie mieszkania wrocław wspólnota mieszkaniowa wynajem wyspa kuchenna zakup mieszkania zdolność kredytowa

Activ Investment Sp. z o.o.

Kraków

Dane adresowe

30-349 Kraków
ul. Lipińskiego 3a
Tel: (0-12) 397 12 25
www.activ-investment.eu


Wrocław

Dane adresowe

53–680 Wrocław
Braniborska 40/203a
Tel: (0-71) 337 25 55


Katowice

Dane adresowe

40-101 Katowice
ul. Chorzowska 216/a
Tel: (0-32) 745 31 67
www.activ.katowice.pl


Poleć stronę znajomym
0
GooglePlus
0
Facebook
Activ Investment Blog © 2014