• Home
  • Activ Investment
  • NASZE INWESTYCJE
    • Katowice
    • Kraków
    • Wrocław
  • Zakup mieszkania
  • Porady kredytowe
  • Urządzamy mieszkanie

Grimag

blog activ investment
  • Activ Investmento deweloperze
  • NASZE INWESTYCJEco budujemy
    • Katowice
    • Kraków
    • Wrocław
  • Zakup mieszkaniaporadnik dla kupujących
  • Porady kredytowefinansowanie i kredytowanie
  • Urządzamy mieszkanieinspiracje i porady

Fakty i mity o rynku deweloperskim

sprawdzony deweloper katowice

Nowe mieszkanie czy mieszkanie z drugiej ręki? Przed takim pytaniem staje każdy, kto planuje zakup swoich własnych „czterech kątów”. Decyzję często utrudniają opinie o firmach deweloperskich, ukute przed laty, a nie mające związku z rzeczywistością. Czego obawiają się kupujący? Czy ich obawy są uzasadnione? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

1. Mieszkanie od dewelopera jest droższe? mit!

To pierwsza opinia, zniechęcająca klientów. Przekonanie o tym, że mieszkanie od dewelopera jest droższe, bierze się z porównania cen za mkw powierzchni mieszkania. Jest to bardzo szybki i bardzo mylący rachunek. Jeśli dobrze się zastanowisz i porównasz wydatki na nowe mieszkanie z kosztami mieszkania z rynku wtórnego, będziesz zaskoczony…

Remont i wykończenie

Kupując mieszkanie od dewelopera otrzymujesz kompletny, szczegółowy opis i specyfikację techniczną. Wiesz dokładnie z jakich materiałów i w jakim standardzie zostanie lub zostało wykonane Twoje mieszkanie (przeczytaj o standardzie deweloperskim w Activ Investment). W „pustym”, nowym mieszkaniu remont i prace wykończeniowe przebiegają szybko i łatwo je zaplanować. Nie musisz skuwać posadzki czy usuwać starej tapety.

Nowe mieszkanie – nowa jakość

Co więcej, jeśli kupujesz mieszkanie na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”, ustalasz z architektem możliwości ustawienia ścianek działowych, rozmieszczenie punktów świetlnych, itp. Tymczasem, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musisz liczyć się z możliwością niemiłych niespodzianek i niezaplanowanych wydatków. Podwójna praca = podwójny koszt.

U dewelopera możesz również kupić mieszkanie w standardzie tzw. „pod klucz”. Wówczas sprawami remontów czy przebudowy w ogóle nie musisz się przejmować.

Standard

Nowe mieszkanie to nowoczesna technologia. Nowa, sprawna instalacja, wykonana zgodnie z obowiązującymi normami. Nie musisz się zastanawiać, czy aby za 2 lata nie okaże się, że trzeba ją wymienić, bo działa wadliwie.

Nie przejmujesz się wymianą dachu, ocieplaniem budynku, remontem klatki schodowej… Wszystko to przekłada się bezpośrednio na niższy koszt utrzymania mieszkania (o czym poniżej).

Opłaty

To, o czym kupujący czasami zapominają, to fakt, że koszt utrzymania mieszkania to nie tylko bieżące rachunki z gospodarstwa domowego. Jako współwłaściciel budynku jesteś współodpowiedzialny za stan nie tylko swojego mieszkania, ale całego bloku i jego otoczenia.

Wspólna odpowiedzialność

Wraz z innymi mieszkańcami pokrywasz koszty pielęgnacji zieleni, sprzątania i remontów (przeczytaj więcej na temat opłat we wspólnotach mieszkaniowych). Jeśli więc kupisz świeżo wyremontowane, piękne mieszkanie, ale mieścić się ono będzie w starym bloku, może się okazać, że kilkaset złotych miesięcznie pochłonie fundusz remontowy.

możliwość negocjacji ceny i promocje

Nie zapominaj, że z przedstawicielem firmy deweloperskiej możesz negocjować cenę zakupu. Możesz również trafić na atrakcyjną promocję – na przykład, gdy w danym budynku zostało już tylko kilka mieszkań w sprzedaży.

W poszukiwaniu promocji

Promocją są zazwyczaj obejmowane również pierwsze mieszkania w sprzedaży w danej inwestycji. Jest więc wiele opcji, dzięki którym mieszkanie od dewelopera może być w lepszej cenie niż mieszkanie z rynku wtórnego. Właściciel mieszkania z drugiej ręki da Ci możliwość negocjacji ceny, ale nie będzie ona raczej tak plastyczna jak tutaj. Dla niego to najprawdopodobniej podbudowa finansowa pod zakup nowego mieszkania lub domu, więc będzie mu zależeć na jak największym zysku.

koszt pośrednika

Jeśli zainteresowało Cię jakieś mieszkanie wyszukane np. na portalu z nieruchomościami, a telefon od Ciebie odebrał nie bezpośrednio właściciel, a pośrednik, możesz być pewien, że koszt jego pracy poniesiesz Ty.

ostrożnie z umowami

Umowy z biurami pośrednictwa mogą być różnie skonstruowane i może być w nich również zapis, że koszty promocji i pośrednictwa ponosi zbywca, ale zastanów się – kto ten koszt tak naprawdę poniesie? W praktyce jest on doliczany do ceny transakcyjnej mieszkania, a wynosi od 2 do nawet 4% wartości nieruchomości.

PODATEK PCC

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym musisz liczyć się także z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, a wynosi on 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości. Podatek ten oblicza i płaci w naszym imieniu notariusz, który sporządza dla nas akt notarialny. Podatek ten płaci jedynie kupujący, sprzedający nieruchomość nie ma tego obowiązku.

Jeśli kupujesz mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, nie obowiązuje Cię zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest tak, ponieważ firmy deweloperskie są już opodatkowane podatkiem VAT.

2. Kupno mieszkania od dewelopera to ryzyko? Mit!

Nabywcy obawiają się głównie ryzyka utraty środków finansowych przekazywanych na poczet budowy inwestycji. Nie są przekonani również, czy mogą zaufać firmie deweloperskiej co do jakości kupowanego produktu. Jednak rynek deweloperski podlega odgórnym regulacjom, więc obawy te są całkowicie nieuzasadnione.

W kwietniu 2012 r. zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska, której celem jest ochrona interesów nabywców lokali lub domów na rynku pierwotnym.

Ustawa deweloperska chroni konsumenta

Ochrona ta polega na kontroli działalności dewelopera pod względem:

  • finansowym – nałożono na firmy deweloperskie obowiązek zakładania mieszkaniowego rachunku powierniczego, na którym mają być gromadzone środki pieniężne nabywców. W zależności od tego, jakiego rodzaju będzie to rachunek, bank przelewa środki stopniowo w transzach, na określonych etapach budowy inwestycji lub w całości dopiero wówczas, gdy inwestycja zostanie zakończona, a prawo własności zostanie przeniesione na nabywcę. 
  • jakościowym – elementem umowy zawieranej pomiędzy deweloperem a nabywcą jest prospekt informacyjny. Dzięki niemu masz pełne informacje o swoim lokalu: jego położenie, wymiary, standard wykończenia, ale również informacje o pozwoleniach administracyjnych i przeznaczeniu w planie zagospodarowania działek sąsiednich.
  • informacyjnym – deweloperzy na życzenie Klienta mogą przedstawić do wglądu nabywców sprawozdania finansowego za okres ubiegłych 2 lat, informacji na temat swojej sytuacji prawno-finansowej, informacji o sposobie finansowania inwestycji i prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych na kwoty powyżej 100.000 zł.

rękojmia

Pamiętaj, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, przysługuje Ci 5-cioletni okres rękojmi. Tak więc, nawet jeśli jakieś usterki wystąpią już po odbiorze mieszkania lub nie dopatrzysz ich podczas odbioru – masz prawo złożenia reklamacji. Więcej na temat odbioru mieszkania i wad, które są objęte rękojmią, napisaliśmy tutaj.

3. kupno u dewelopera to wygoda? fakt!

Jeśli korzystasz z usług firmy deweloperskiej działającej na rynku od lat, możesz być pewien, że zapewni Ci najwyższą jakość obsługi. Dlaczego doświadczenie odgrywa tu ważną rolę? Bo lata pracy pozwalają na sprawdzenie jakości usług firm współpracujących z deweloperem.

Na tę jakość składa się m.in. uczciwość firm budowlanych, czy uczciwość i skuteczność działań doradców finansowych. Powinieneś wiedzieć również, że lata współpracy to rabaty z korzyścią również dla Ciebie – na przykład niższe oprocentowanie kredytu w banku.

W rękach profesjonalistów

Niezaprzeczalną korzyścią dla Ciebie jest również to, że do Twojej dyspozycji pozostają doradcy, którzy pomogą Ci przebrnąć przez proces finansowania i zakupu mieszkania. Możesz liczyć na bezpłatne porady prawnika, doradcy finansowego czy notariusza. Masz zapewnione konsultacje z architektem lub możliwość zakupu mieszkania „pd klucz”. Każde spotkanie umawiasz w wygodnej dla Ciebie porze i, co najważniejsze, wszystko załatwisz w jednym miejscu.

.

Jeśli masz jakieś pytania – jest temat, który Cię nurtuje i chciałbyś /chciałabyś, żebyśmy o nim napisali – napisz w komentarzu, szybko dopowiemy, bądź napiszemy artykuł z omówieniem problemu :)

SZUKASZ MIESZKANIA W KATOWICACH, WROCŁAWIU LUB KRAKOWIE?

Skontaktuj się z naszym biurem! Odpowiemy na każde Twoje pytanie! Nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach tylko od Activ Investment!

 

mar 30, 2015Activ Investment
Aranżacja salonu z aneksem kuchennymWieża C - ze 132 nowymi mieszkaniami trafiły do oferty sprzedaży od 1 kwietnia
Może Cię zainteresować...
 
Kurczy się oferta mieszkań Activ w Krakowie
 
Nova Mikołowska – Pierwszy budynek wkracza w finałowy etap prac
Komentarze.: 18
  1. Kropeczka
    27 czerwiec 2017 w 15:00

    Tak, ja też kupowałam mieszkanie od dewelopera. Była to super inwestycja, wykonana bardzo sprawnie i przemyślanie. Nie wyobrażam sobie, żeby zrezygnować z tego kierując się stereotypem, że to będzie droższe… :/

    OdpowiedźAnuluj
  2. April87
    3 kwiecień 2017 w 09:11

    Tak dla ciekawostki – obecnie jestem w trakcie zakupu domu szeregowego od dewelopera właśnie. Pierwotnie plan zakładał budowę domu o podobnym metrażu, z minimalną pomocą firm zewnętrznych. Schody zaczęły się już na etapie zakupu działki – koszmarnie drogiej w wybranym przez nas rejonie – Mosina pod Poznaniem. Gdy zaleźliśmy szeregowce na os. Królewskim właśnie w Mosinie i porównaliśmy nasze wyliczenia budowy domu względem kosztu zakupu szeregowca w stanie deweloperskim, miny nam trochę zrzedły. Zakładany przez nas budżet pozwalałby na budowę domu, ale najbliżej 60 km od Poznania, a to zdecydowania odpada. Podpisuję się więc obiema rękami pod punktem, że u dewelopera wcale nie jest drożej, a wręcz przeciwnie.

    OdpowiedźAnuluj
  3. Paweł
    1 marzec 2016 w 14:02

    Już nawet nie chodzi o same lokale czy mieszkania z rynku deweloperskiego bo ładne mieszkania można dostać w dobrej cenie także na rynku wtórnym. Ja raczej patrzyłbym na otoczenie. Rynek pierwotny i nowe osiedla to z reguły gwarancja dobrej infrastruktury i np. miejsca na zaparkowanie samochodu po pracy co nie jest regułą jeśli chodzi o mieszkania w zatłoczonym centrum.

    OdpowiedźAnuluj
  4. daktyl
    29 luty 2016 w 18:14

    ten przesąd, że mieszkanie od developera jest droższe, nie wiem dlaczego, ale bardzo powszechny. ludzie nie liczą kosztów związanych z kupnem z rynku wtórnym,remont, wymiana jakichś instalacji, przeróbki, poprawki itd. to mogą wyjść całkiem spore kwoty, ktorych nie bierze się pod uwagę i nigdzie nie są napisane. z drugiej strony, chociaż pójście do developera jest całkiem wygodnym rozwiązaniem to można od czasu do czasu znaleźć całkiem ciekawe oferty na rynku wtórnym, często się zdarza, ze ktoś mieszkanie traktuje jak inwestycję, podremontuje i sprzeda drożej

    OdpowiedźAnuluj
  5. Kamila
    28 grudzień 2015 w 20:14

    Ile osób tyle zdań – ja tam jednak uważam, że rynek deweloperski jest całkiem w porządku. kiedyś to może i owszem było inaczej, teraz jendak przy tej konkurencji każdy stara się. a activ investment to jeden z lepszych – 4 wieże to moja ulubiona inwestycja!

    OdpowiedźAnuluj
  6. Janna
    29 październik 2015 w 00:08

    no bo nie codziennie się kupuje mieszkanie. Ja też wolę jednak od dewelopera mieszkanie, nowe, urządzasz po swojemu, nowe technologie….nie chciałabym mieszkać w kamienicy która np się sypie albo ciągłe remonty są. Ważne jednak aby być uważnym , znać swoje prawa…a takie artykuły tylko ułatwiają dowiedzenie się co wolna a co trzeba:) teraz żaden deweloper nie jest straszny 😉

    OdpowiedźAnuluj
  7. mk
    26 październik 2015 w 15:59

    No i takie zestawienia mi się podobają. Jasno przedstawione, co jest prawdą, a co fałszem. Jeszcze kilka lat temu kompletnie nie orientowałam się w temacie rynku deweloperskiego i podejrzewam, że jest więcej takich osób.

    OdpowiedźAnuluj
  8. Roksana
    14 sierpień 2015 w 16:02

    Zgadzam się, siostra zdecydowała się na mieszkanie z rynku wtórnego. Z początku wszystko było w porządku, ale już po kilku miesiącach rury w kuchni i łazience zaczęły przeciekać, elektryka co chwilę siadała.. Ogólnie okazało się, że mieszkanie wcale nie było w takim dobrym stanie. Ja na pewno zdecyduję się na dewelopera.

    OdpowiedźAnuluj
  9. Aluria
    29 lipiec 2015 w 16:29

    No i u dewelopera masz jednak gwarancję na wykonanie. A w takim z rynku wtórnego? Ktoś weźmie kasę i pojedzie w siną dal a ty się użeraj z np. nieszczelną instalacją.

    OdpowiedźAnuluj
  10. mama
    21 lipiec 2015 w 15:27

    Jak kupować to moim zdaniem tylko w deweloperce. Dobrze napisali że się nie trzeba przejmować że stara instalacja i że zaraz trzeba będzie wymieniać. Poza tym teraz bubują cieplejsze mieszkania niż kiedyś, więc nie trzeba tak mocno grzać.

    OdpowiedźAnuluj
  11. Michael
    14 lipiec 2015 w 16:59

    ja też jestem za nowym. Nowe mieszkanie bez problemów, nowe życie, wszytsko pachnace i nowiutkie

    OdpowiedźAnuluj
  12. zielona
    24 czerwiec 2015 w 12:16

    Ja raczej też jeśli będę się decydować to na nowe. Przynajmniej po swojemu zrobię wszystko – od podłóg po sufit. Wybiorę płytki, parkiet który mi sie podoba. Po nikim nie chce poprawiać :)

    OdpowiedźAnuluj
  13. Mirrroo
    22 maj 2015 w 16:56

    ja tez jestem za mieszkaniami od dewelopera, ładne nowe osiedla, zadbane klatki :) okres 5 lat gwarancji na mieszkanie i już nie mam wątpliwości, chyba że mieszkanie z rynku wtórnego ale nie starsze niż pare lat – temat do przemyślenia. Chociaż jak sie czyta artykuł to się człowiek zastanawia czy z tymi wtrnymi nie za dużo problemów

    OdpowiedźAnuluj
  14. Tomasz
    21 maj 2015 w 15:47

    Bardzo przydatny artykuł dla mnie. Trochę wątpliwości rozwianych mam, zwłaszcza z tą negocjacją ceny. Osobiście wolałbym kupować od developera bo można samemu urządzić wszystko na swój styl i gust.

    OdpowiedźAnuluj
  15. forniter
    18 maj 2015 w 16:14

    No właśnie, MdM nie ma dopłat do rynku wtórnego chociażby. A jeszcze np. ukryte usterki – przecież nie wiesz jaka jest w kupowanym mieszkaniu instalacja itp.

    OdpowiedźAnuluj
  16. qapka
    22 kwiecień 2015 w 09:35

    no i jeszcze zaletą kupowania mieszkania od dewelopera jest niższy koszt notariusza niż gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego :)

    OdpowiedźAnuluj
  17. aminka
    20 kwiecień 2015 w 14:29

    Właśnie mi też się wydaje, że lepiej brać od dewelopera. W mieszkaniu na ryku wtórnym często zdarzają się ukryte przed kupującym koszty czy buble, za które winę ponosi wcześniejszy mieszkaniec. w dodatku nie dostaniesz żadnych dopłat. A o tym ustalani z architektem to nie wiedziałam, też dobra opcja . No i mieszkanie „po klucz” – dla np. osoby, która będzie mieszkała sama i nie ma kto jej pomóc w remoncie to jest świetne rozwiązanie.

    OdpowiedźAnuluj
  18. smutnaaaa
    1 kwiecień 2015 w 12:49

    Wszystko pewnie zależy od tego, na jaką firmę się trafi. Bardzo żałuję, że nie poszłam od razu do dewelopera, tylko rzuciłam się na mieszkanie z drugiej ręki :( upatrzyłam sobie takie ładne, całe po remncie, ale cóż… kobitka w ostatniej chwili się rozmyśliła i żegnaj mieszkanko. Całe bieganie za kredytem, załatwianie na marne :(

    OdpowiedźAnuluj

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

30 marzec 2015 18 Komentarzy Zakup mieszkaniakupno mieszkania, mieszkania Katowice, mieszkania Kraków, mieszkanie od dewelopera, nowe mieszkanie, porady dla kupujących mieszkanie, rynek pierwotny1,778
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Meble fornirowane – piękno natury czy problem na lata?
53,677 odwiedzin
Kupno nowego mieszkania krok po kroku
48,189 odwiedzin
Wspólnota mieszkaniowa – koszty i opłaty
29,449 odwiedzin
Ile kosztuje urządzenie mieszkania?
27,408 odwiedzin
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym
24,872 odwiedzin
Koszty zakupu mieszkania
18,595 odwiedzin
Odbiór mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?
16,064 odwiedzin
OSTATNIO DODANE
Gdzie zgłosić zakup mieszkania?
Zakup mieszkania w budowie – harmonogram płatności i transze
Braniborska 44 w konkursie Life Challange Award 2022.
Tagi
4 Wieże activ investment aranżacja balkonu aranżacja salonu z aneksem kuchennym banacha budowa ciekawe aranżacje farba finansowanie hipoteka inwestowanie w mieszkanie inwestycje Inwestyje Katowice kraków kredyt hipoteczny księga wieczysta kuchnia kupno mieszkania malowanie MDM meble na balkon miasto mieszkania mieszkania Katowice mieszkania Kraków mieszkania Wrocław mieszkanie Mieszkanie dla Młodych mieszkanie na wynajem mieszkanie od dewelopera nowe inwestycje nowe mieszkania nowe mieszkanie nowe mieszkanie we Wrocławiu odbiór mieszkania od dewelopera os. Karoliny porady dla kupujących mieszkanie porady kredytowe rachunki rentowność rynek pierwotny urządzamy mieszkanie urządzanie mieszkania wrocław wspólnota mieszkaniowa wynajem wyspa kuchenna zakup mieszkania zdolność kredytowa

Activ Investment Sp. z o.o.

Kraków

Dane adresowe

30-349 Kraków
ul. Lipińskiego 3a
Tel: (0-12) 397 12 25
www.activ-investment.eu


Wrocław

Dane adresowe

53–680 Wrocław
Braniborska 40/203a
Tel: (0-71) 337 25 55


Katowice

Dane adresowe

40-101 Katowice
ul. Chorzowska 216/a
Tel: (0-32) 745 31 67
www.activ.katowice.pl


Poleć stronę znajomym
0
GooglePlus
0
Facebook
Activ Investment Blog © 2014