• Home
  • Activ Investment
  • NASZE INWESTYCJE
    • Katowice
    • Kraków
    • Wrocław
  • Zakup mieszkania
  • Porady kredytowe
  • Urządzamy mieszkanie

Grimag

blog activ investment
  • Activ Investmento deweloperze
  • NASZE INWESTYCJEco budujemy
    • Katowice
    • Kraków
    • Wrocław
  • Zakup mieszkaniaporadnik dla kupujących
  • Porady kredytowefinansowanie i kredytowanie
  • Urządzamy mieszkanieinspiracje i porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

blog

Wiarygodność inwestora, lokalizacja, funkcjonalność wnętrz…Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania? Tym razem porad udzielają osoby najbardziej zorientowane, czyli pracownicy dewelopera Activ Investment.

W gazetach czy w Internecie nie brakuje wskazówek, jakimi kryteriami należy się kierować kupując mieszkanie. Jednak nie wszyscy, którzy z takich rad skorzystali są w końcowym efekcie zadowoleni z wymarzonego mieszkania.  Trzeba bowiem zwracać uwagę na najmniejsze, wydawało by się niezwiązane z nieruchomościami szczegóły.

POZNAJ DEWELOPERA

Sprawdzenie kim jest deweloper, u którego zamierzamy dokonać zakupu mieszkania to jedna z ważniejszych kwestii. 
– Warto zobaczyć, od kiedy inwestor zajmuje się samym budownictwem mieszkaniowym, ponieważ często są to działające od lat firmy, które dopiero w okresie budowlanego boom`u  wkroczyły do branży deweloperskiej, nie posiadając większego doświadczenia – radzi Monika Kudełko Activ Investment z firmy działającej w branży od 1996 r.

Dorobek dewelopera

– Najważniejsze to sprawdzić dotychczasowe realizacje dewelopera. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie dwóch – trzech miejsc by zobaczyć, w jakim standardzie zostały wybudowane, jak wyglądają po paru latach i jakie jest ich otocznie – podpowiada. 
Nie zaszkodzi też poszukać opinii o inwestorze w Internecie, chodź musimy podchodzić od tego z dużym dystansem – szczególnie na forach internetowych, gdzie przeważnie zadowolone osoby nie mają potrzeby dzielenia się swoimi przemyśleniami a Ci, którzy mieli jakieś nieprzyjemne doświadczenia z deweloperem mogą dać upust swoim emocjom tworząc zwyczajny „hejt”.

Deweloper bez problemów

Bardzo ważna dla kupującego, jest kondycja finansowa dewelopera – niektórzy z nich dumą podkreślają, że budują wyłącznie ze środków własnych, a nie z kredytów bankowych. Na szczęście wprowadzona w 2012 r. ustawa deweloperska znormalizowała system płatności za mieszkania i niezależnie od tego, czy deweloper posiada własne środki czy pozyskuje zewnętrze finansowanie – pieniądze klienta są chronione prawnie.
Wielu deweloperów prowadzi jednocześnie po kilka inwestycji w jednym mieście, więc drugim krokiem w wyborze miejsca, w którym zamierza się spędzić co najmniej kilka następnych lat jest:

LOKALIZACJA

W jakim celu kupujesz mieszkanie? To kluczowe pytanie jakie musisz sobie zadać planując zakup. Chcesz tam zamieszkać sam lub wraz z rodziną? Czy może będzie to zakup inwestycyjny? A może powynajmujesz je przez parę lat i docelowo sam tam zamieszkasz?

Panuje przekonanie, że im bliżej centrum miasta tym lepiej, ale nie zawsze tak jest nawet, jeśli mieszkanie ma być typowo inwestycyjne. 

Łatwy dojazd to podstawa

– Najważniejsze to szybki i łatwy dostęp do komunikacji miejskiej i dogodny dojazd samochodem (dobrze mieć w pobliżu obwodnicę lub kilkupasmowe trasy międzydzielnicowe). Trzeba również sprawdzić liczbę dróg dojazdowych, by uniknąć takiej sytuacji, jaką posiadają mieszkańcy niektórych osiedli, do których prowadzi jedna ulica, która w godzinach szczytu jest notorycznie zakorkowana – wylicza Krzysztof Cabała, kierownik działu handlowego w firmie Activ Investment – Do tego dochodzi kwestia istniejącej infrastruktury czyli czy w pobliżu są sklepy, żłobki, przedszkola, szkoły, apteki, ośrodki zdrowia, punkty gastronomiczne i usługowe, czy po wszystko trzeba dojeżdżać parę kilometrów – dodaje.

Idź i zobacz

Warto rozejrzeć się także po okolicy – czy są jakieś atrakcyjne miejsca na spacer, zabawę z dziećmi, czy jest gdzie wyprowadzić psa lub pojechać na rower. Ważny jest każdy szczegół – nie każdy zbiornik wodny w sąsiedztwie oznacza uciążliwe komary, ale np. zarosłe krzakami tereny podmokłe je gwarantują. Widoczna z okien linia kolejowa (szczególnie w takim mieście jak Kraków), może być używana tylko w sytuacjach awaryjnych i nie oznacza częstych przejazdów tłukących się wagonów. Hałas niewątpliwe wygeneruje za to strzelnica sportowa, duża dyskoteka czy działający zakład przemysłowy bądź usługowy typu kowalstwo artystyczne lub stolarnia.

Wybierz spokojną okolice

Podobnie głośna może być  np. całodobowa myjnia samochodowa, choć już sama stacja paliw nie jest przeszkodą – jest bezpieczna, nie wydziela zapachów, nie generuje hałasu, za to zapewnia całodobowe zakupy najbardziej potrzebnych produktów. Znajdujący się po sąsiedzku producenci np. opakowań z tworzyw sztucznych czy zakłady gastronomiczne (szczególnie serwujące kuchnie dalekowschodnie) to niemal gwarantowane „atrakcje” zapachowe. Podobnie mieszkanie na tzw. pasie podejścia do lotniska to „rozrywka” w postaci przelatujących nad głową samolotów (w Krakowie są to północno – zachodnie rejony miasta) czy autostrady (ekrany dźwiękowe nie zawsze są wystarczająco skuteczne).
Nie lepiej jest z bliskimi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi, do których przez całą dobę zjeżdżają karetki na sygnale czy nadlatują helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Chodzić, słuchać, węszyć

– Zawsze przed zakupem mieszkania trzeba się wybrać na miejsce i pochodzić, posłuchać, a nawet powęszyć – uważa Krzysztof Cabała.
Czujność kupujących powinny wzbudzić także planowane w pobliżu przyszłego miejsca zamieszkania inwestycje typu budowa obwodnicy, linii tramwajowej, pętli autobusowej, hipermarketu, kościoła bądź dużego osiedla mieszkaniowego. Można to bez problemu sprawdzić w Prospekcie Informacyjnym, jaki każdy deweloper od 2012 r. ma obowiązek dostarczyć swojemu Klientowi – niemniej jednak, warto także samemu poszukać Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (np. w Internecie na stronie Biura Planowania Przestrzennego Miasta.) 

Dlaczego jest to ważne?

Informacja o planowanych dużych inwestycjach typu centrum rozrywki lub drogi szybkiego ruchu może bowiem wskazywać na planowaną obniżkę wartości mieszkania po kilku latach, ale równie dobrze zwiastować wzrost wartości, jeżeli np. w pobliżu osiedla za 3-5 lat powstanie pętla nowej linii tramwajowej czy węzeł autostradowy.

Po „rozpracowaniu” dewelopera i lokalizacji pora na krok trzeci, czyli :

MIESZKANIE

– Zupełnie inaczej wybiera się  mieszkanie pod wynajem, a inaczej do zamieszkania – zastrzega Katarzyna Pietrzak-Matysiak – Przykładowo pod wynajem najpopularniejsze są mieszkania jedno i dwupokojowe o jak najmniejszej powierzchni. Wśród mieszkań dla rodzin z dziećmi największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe z wydzieloną kuchnią lub trzypokojowe z aneksem o powierzchni powyżej 50 m² – tłumaczy.

Dla niektórych duże znaczenie ma kondygnacja, na którym przyszłe mieszkanie sia znajduje:
– Większość klientów woli wyższe piętra – mają za oknem więcej przestrzeni i widoków, z dołu dochodzi mniej hałasu czy spalin, a słońca nie zasłaniają okoliczne drzewa – wyjaśnia Cabała – Nowoczesne technologie budowlane sprawiły też, że ludzie nie obawiają się już najwyższych kondygnacji. Obecne rozwiązania sprawiają, że w nowoczesnym budownictwie nie ma już problemów np. z przegrzewaniem się mieszkań w lecie.  Niemniej jednak wciąż nie brakuje osób, które także doceniają mieszkania na parterze, do których często przynależy zielony taras. – dodaje. 

Mieszkanie nie musi miec układu jak na rzucie

Sprzedawcy mieszkań radzą też, by dokładnie przyjrzeć się rzutom wybranego mieszkania. To dzięki niemu na długo przed odbiorem można go „wirtualnie” przystosować do przyszłego życia – umeblować i zagospodarować. Mając plan mieszkania, często da się jeszcze na etapie budowy uzgodnić z deweloperem ewentualne przeróbki – przesunięcia ścian, powiększenie czy pomniejszenie łazienki, wyburzenie ścianki działowej itp.

Zadbaj o dodatkową przestrzeń i miejsce postojowe

Warto też zainteresować się zakupem komórki lokatorskiej – jej cena w stosunku do całkowitej ceny zakupu i wykończenia mieszkania jest stosunkowo mała, natomiast korzyść w postaci dodatkowej przestrzeni na rzeczy chwilowo nieprzydatne z czasem okazuje się bezcenna.
Jeszcze większe znaczenie ma zakup wraz z mieszkaniem, co najmniej jednego miejsca postojowego, najlepiej w podziemnym garażu. Źle pojęta „oszczędność” prowadzi najczęściej do kilkuletnich problemów z parkowaniem i naprawianiem uszkodzeń w samochodzie, a gdy „skrzętny” mieszkaniec zdecyduje się w końcu na zakup miejsca pod swój pojazd, będzie ono dużo droższe niż w chwili kupna mieszkania.

Podsumowując – zakup mieszkania to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie i lepiej wszystko dokładnie przemyśleć i sprawdzić.

Jeśli masz jakieś pytania – jest temat, który Cię nurtuje i chciałbyś /chciałabyś, żebyśmy o nim napisali – napisz w komentarzu, szybko dopowiemy, bądź napiszemy artykuł z omówieniem problemu :)

SZUKASZ MIESZKANIA?

Skontaktuj się z naszym biurem! Odpowiemy na każde Twoje pytanie!

Nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach tylko od zaufanego dewelopera Activ Investment!

lis 17, 2015Activ Investment
Kominek w mieszkaniu - czy to dobry pomysł?Kolor ma znaczenie. Jaki wybrać do mieszkania?
Może Cię zainteresować...
 
Standard deweloperski mieszkania – co obejmuje?
 
4 powody, dla których warto kupić mieszkanie jeszcze w 2016 roku
Komentarze.: 21
  1. Iza
    29 luty 2016 w 17:57

    Ciężki temat. Sami pamiętam mieliśmy ogromny problem w tym temacie – nie wiadomo było co wybrać, na co zwracać uwagę czy też o co pytać właścicieli. na szczęście jakoś udało się kupić coś sensownego i teraz dobrze nam się mieszka. ale szkoda, że u nas nie ma waszych inwestycji!

    OdpowiedźAnuluj
  2. Klunia
    15 styczeń 2016 w 12:20

    Przede wszystkim żeby było słoneczne :) I żeby miało duuuży balkon a najlepiej taras w zieleni. Żeby w pobliżu były tereny do spacerów z psem i żeby miało garaż !

    OdpowiedźAnuluj
  3. carly jensen
    11 styczeń 2016 w 15:08

    rzeczy , na które ja bym zwracała uwagę przy zakupie mieszkania to : lokalizacja , czy miałabym blisko w miare do pracy ( a nie np 25 km w jedna stronę – troche b mnie to nie urządzało ) jaka dzielnica , czy blisko do szkoly dla dzieci , przedszkola itd , jak mieszkanie jest duze itd itd . 😉

    OdpowiedźAnuluj
  4. xcesx
    31 grudzień 2015 w 03:21

    no powoli się przymierzam do zakupu czegoś, rady się przydadzą, bo w ferworze przegladania ofert człowiek się może zagubić, jak mu tylko migają kolejne rozkłady przed oczami. tylko obawiam się, że nie można mieć wszytskiego i trzeba umieć iśc na kompromis – albo lokalizacja, albo metraż, albo okolica, …:P

    OdpowiedźAnuluj
  5. Magda
    17 listopad 2015 w 21:07

    Kupno mieszkania to niestety dość trudna sprawa – sama jak jakiś czas temu decydowałam się na zakup nie wiedziałam co wybrać. Lepsze byłoby mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Duże czy małe? Na uboczu czy w centrum? Miliony pytań i zero wiadomych… dobrze, że jest takie miejsce jak Wasze!

    OdpowiedźAnuluj
  6. d.t
    14 październik 2015 w 17:00

    nie wiedziałam że można dokonywać drobnych modyfikacji w zakresie projektu. Kumam że to w początkowym etapie realizacji, ale i tak fajny pomysł że samemu można gniazda rozplanować, przesunąć ściankę itd…. dobrze wiedzieć

    OdpowiedźAnuluj
  7. urt
    5 październik 2015 w 11:43

    Tu z tą infrastrukturą to jest racja. Nie wyobrażam sobie żeby w pobliżu nie było supermarketu, czy warzywniaka. W dalszej perspektywie ważna jest też szkoła czy żłobek. No i wiadomo – żeby dojazd do centrum nie zabierał dużo czasu….

    OdpowiedźAnuluj
  8. grażynka
    30 wrzesień 2015 w 16:01

    Garaż jak garaż – wazne jest, aby była ładna i bepzieczna okolica, sklepy, paski itp.

    OdpowiedźAnuluj
  9. krasnoludek
    29 wrzesień 2015 w 15:50

    No garaż jest przydatny, mówię z doświadczenia :)

    OdpowiedźAnuluj
  10. alek
    28 wrzesień 2015 w 10:49

    moi rodzice mieszkali w bloku przez długi czas na takim starym osiedlu. Tam było ciężko o miejsce parkingowe i trzeba było auto zostawiać daleko, nawet 2 ulice dalej czasem. Ja nauczony doświadczeniem z pewnością sobie miejsce wykupię. A najbardziej optymalnie by było mieć garaż :)

    OdpowiedźAnuluj
  11. oliczka
    25 wrzesień 2015 w 16:12

    Komórka to dobra sprawa, przydaje się.

    OdpowiedźAnuluj
  12. bianka
    23 wrzesień 2015 w 15:58

    No właśnie szczerze się zastanawiam czy przy kupnie nie zainwestować w miejsce garażowe i komórkę. Na rower czy nawet na jakieś przetwory by się przydała, a tak to gdzie to wszystko trzymać. A cenowo jak wygląda taka komórka?

    OdpowiedźAnuluj
  13. olo
    1 wrzesień 2015 w 16:25

    Owszem, tu nie ma żartów jak się kupuje. Trzeba sprawdzić czy to rzetelna firma. Dzięki za podpowiedzi

    OdpowiedźAnuluj
  14. Eliza
    28 sierpień 2015 w 22:27

    Dewelopera nie trzeba tak sprawdzać, jak dawniej, jeśli ten ma rachunek powierniczy zamknięty. Jak mu się noga podwinie, to my nie tracimy pieniędzy. Właśnie dlatego zainteresowała mnie propozycja Grupo Lar na Mokotowie. No i oczywiście znaczenie miały też nieduży metraż mieszkań i okolica.

    OdpowiedźAnuluj
  15. beti
    17 sierpień 2015 w 14:58

    ja nie wyobrażam sobie przekazania tak dużej kwoty pieniędzy w ręce dewelopera, którego wcześniej dokładnie nie sprawdzę. doświadczenie/ opinie/ gotowe inwestycje – na te rzeczy zwracam najwieksza uwage.

    OdpowiedźAnuluj
  16. mała
    3 sierpień 2015 w 10:20

    Ładna aranżacja na zdjęciu. Czysto, ładnie i przytulnie

    OdpowiedźAnuluj
  17. paula
    27 lipiec 2015 w 12:22

    Komórka też ważna ale dla mnie jednak istotniejsze żeby mieć gdzie zaparkować. Na tych starszych osiedlach to jakiś koszmar z parkowaniem po prostu. Fajnie że teraz deweloperzy myślą o takich rzeczach….

    OdpowiedźAnuluj
  18. Norberta
    22 lipiec 2015 w 16:37

    Tak, komórka się przydaje :) ja tez się teraz rozglądam i pierwsze co mam zamiar zrobić to rozejrzeć się po lokalizacji :)

    OdpowiedźAnuluj
  19. mama
    21 lipiec 2015 w 15:24

    Potwierdzam. Ta przysłowiowa „drabina” jest trochę kłopotliwa. U nas jest też problem z przechowywaniem wózka. Ale już się tak powoli zbieramy do kupowania mieszkania i zdecydowanie jeśli będą dostępne to weźmiemy z komórką lokatorską :)

    OdpowiedźAnuluj
  20. Tatiana
    21 lipiec 2015 w 08:35

    No właśnie wiele osób zostawia to na ostatnią chwile i później okazuje się że komórek już nie ma ( przeważnie jest ich mniej niż mieszkań) i pojawia się problem jak w małym mieszkaniu zmieścić rzadko używane „graty”. Wiadomo że komórka + np. miejsce postojowe to dodatkowy koszt a zakładając, że samo mieszkanie jest bardzo dużym kosztem wiele osób odkłada zakup a później jest już za późno – ale mimo wszytsko uważam że warto bo co to za przyjemność mieszkania jak drabina schowana jest za zasłoną a samochód zaparkowany na sąsiednim osieldu

    OdpowiedźAnuluj
  21. janka
    20 lipiec 2015 w 13:07

    Racja. Komórka lokatorska bardzo się przydaje. Sami jak kupowialiśmy mieszkanie to zadbaliśmy o to żeby ją mieć do dyspozycji. Teraz sobie nie wyobrażam żeby jej nie było :) Można tam trzymać drabinę, przetwory czy rower zimą. Naprawdę się przydaje

    OdpowiedźAnuluj

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

17 listopad 2015 21 Komentarzy Zakup mieszkaniakupno mieszkania, mieszkanie, zakup mieszkania2,053
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Meble fornirowane – piękno natury czy problem na lata?
54,290 odwiedzin
Kupno nowego mieszkania krok po kroku
48,254 odwiedzin
Wspólnota mieszkaniowa – koszty i opłaty
30,067 odwiedzin
Ile kosztuje urządzenie mieszkania?
27,491 odwiedzin
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym
25,704 odwiedzin
Koszty zakupu mieszkania
18,615 odwiedzin
Odbiór mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?
16,198 odwiedzin
OSTATNIO DODANE
Gdzie zgłosić zakup mieszkania?
Zakup mieszkania w budowie – harmonogram płatności i transze
Braniborska 44 w konkursie Life Challange Award 2022.
Tagi
4 Wieże activ investment aranżacja balkonu aranżacja salonu z aneksem kuchennym banacha budowa ciekawe aranżacje farba finansowanie hipoteka inwestowanie w mieszkanie inwestycje Inwestyje Katowice kraków kredyt hipoteczny księga wieczysta kuchnia kupno mieszkania malowanie MDM meble na balkon miasto mieszkania mieszkania Katowice mieszkania Kraków mieszkania Wrocław mieszkanie Mieszkanie dla Młodych mieszkanie na wynajem mieszkanie od dewelopera nowe inwestycje nowe mieszkania nowe mieszkanie nowe mieszkanie we Wrocławiu odbiór mieszkania od dewelopera os. Karoliny porady dla kupujących mieszkanie porady kredytowe rachunki rentowność rynek pierwotny urządzamy mieszkanie urządzanie mieszkania wrocław wspólnota mieszkaniowa wynajem wyspa kuchenna zakup mieszkania zdolność kredytowa

Activ Investment Sp. z o.o.

Kraków

Dane adresowe

30-349 Kraków
ul. Lipińskiego 3a
Tel: (0-12) 397 12 25
www.activ-investment.eu


Wrocław

Dane adresowe

53–680 Wrocław
Braniborska 40/203a
Tel: (0-71) 337 25 55


Katowice

Dane adresowe

40-101 Katowice
ul. Chorzowska 216/a
Tel: (0-32) 745 31 67
www.activ.katowice.pl


Poleć stronę znajomym
0
GooglePlus
0
Facebook
Activ Investment Blog © 2014