
Wiarygodność inwestora, lokalizacja, funkcjonalność wnętrz…Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania? Tym razem porad udzielają osoby najbardziej zorientowane, czyli pracownicy działu sprzedaży dewelopera.
W gazetach czy w Internecie nie brakuje wskazówek, jakimi kryteriami należy się kierować kupując mieszkanie. Jednak nie wszyscy, którzy z takich rad skorzystali są w końcowym efekcie zadowoleni z wymarzonego mieszkania. Trzeba bowiem zwracać uwagę na najmniejsze, wydawało by się niezwiązane z nieruchomościami szczególiki.
POZNAJ DEWELOPERA
Sprawdzenie kim jest deweloper, u którego zamierzamy dokonać zakupu mieszkania to jedna z ważniejszych kwestii.
– Warto zobaczyć, od kiedy inwestor zajmuje się samym budownictwem mieszkaniowym, ponieważ często są to działające od lat firmy, które dopiero w okresie budowlanego boom`u wkroczyły do branży deweloperskiej, nie posiadając większego doświadczenia – radzi Katarzyna Pietrzak-Matysiak z działu sprzedaży Activ Investment, firmy działającej w branży od 1996 r.
Dorobek dewelopera
– Najważniejsze to odnotować, ile i w jakich miejscach (dzielnice i inne miasta) deweloper zrealizował inwestycje. Wizyta w tych miejscach pozwoli także kupującemu ocenić, w jakim standardzie firma buduje, jak po kilku latach wyglądają budynki i jakie jest ich otoczenie – podpowiada.
Nie zaszkodzi też poszukać opinii o inwestorze w Internecie – szczególnie na forach, choć od razu nasuwa się pragmatyczna uwaga – żaden (!) z deweloperów nie cieszy się sympatią kupujących czy użytkowników i w praktyce pozytywne opinie na temat inwestora raczej nie występują. Jednak odrzucając zwyczajowy „hejt” internautów, łatwo będzie zobaczyć: czy deweloper dotrzymuje terminów, jakiej jakości prace są wykonywane, a przede wszystkim, czy nie miał w przeszłości jakiś głośnych „wpadek”.
Deweloper bez problemów
Bardzo ważna dla kupującego jest także kondycja finansowa dewelopera – niektórzy z nich dumą podkreślają, że budują wyłącznie ze środków własnych, a nie z kredytów bankowych. Na szczęście wprowadzona w 2012 r. ustawa deweloperska znormalizowała system płatności za mieszkania, więc potencjalny kupiec powinien tylko pamiętać, że rata za przyszłe mieszkanie nie może być mniejsza niż 10 i nie większa niż 25 proc. jego wartości.
Wielu deweloperów prowadzi jednocześnie po kilka inwestycji w jednym mieście, więc drugim krokiem w wyborze miejsca, w którym zamierza się spędzić co najmniej kilka następnych lat jest:
LOKALIZACJA
Oczywiście panuje szeroko pojmowana zasada, że im bliżej centrum miasta tym lepiej, ale nie każdego stać po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy „surowego” mieszkania w śródmieściu danej metropolii. Dlatego licząc się z ewentualnymi dojazdami i uwzględniając osobiste preferencje, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Łatwy dojazd to podstawa
– Najważniejsze to szybki i łatwy dostęp do komunikacji miejskiej i dogodny dojazd samochodem (dobrze mieć w pobliżu obwodnicę lub kilkupasmowe trasy międzydzielnicowe). Trzeba również sprawdzić liczbę dróg dojazdowych, by uniknąć takiej sytuacji, jaką posiadają mieszkańcy niektórych osiedli, do których prowadzi jedna ulica, która w godzinach szczytu jest notorycznie zakorkowana – wylicza Krzysztof Cabała, kierownik działu handlowego w firmie Activ Investment – Do tego dochodzi kwestia istniejącej infrastruktury czyli czy w pobliżu są sklepy, żłobki, przedszkola, szkoły, apteki, ośrodki zdrowia, punkty gastronomiczne i usługowe, czy po wszystko trzeba jeździć bliżej centrum miasta – dodaje.
Idź i zobacz
Warto rozejrzeć się także po okolicy – czy są jakieś atrakcyjne miejsca na spacer, zabawę z dziećmi, czy jest gdzie wyprowadzić psa lub pojechać na rower. Ważny jest każdy szczegół – nie każdy zbiornik wodny w sąsiedztwie oznacza uciążliwe komary, ale np. zarosłe krzakami tereny podmokłe je gwarantują. Widoczna z okien linia kolejowa (szczególnie w takim mieście jak Kraków) może być używana tylko w sytuacjach awaryjnych i nie oznacza częstych przejazdów tłukących się wagonów. Hałas niewątpliwe wygeneruje za to strzelnica sportowa, duża dyskoteka czy działający zakład przemysłowy bądź usługowy typu kowalstwo artystyczne lub stolarnia.
Wybierz spokojną okolice
Podobnie głośna może być np. całodobowa myjnia samochodowa, choć już sama stacja paliw nie jest przeszkodą – jest bezpieczna, nie wydziela zapachów, nie generuje hałasu, za to zapewnia całodobowe zakupy najbardziej potrzebnych produktów. Znajdujący się po sąsiedzku producenci np. opakowań z tworzyw sztucznych czy zakłady gastronomiczne (szczególnie serwujące kuchnie dalekowschodnie) to niemal gwarantowane „atrakcje” zapachowe. Podobnie mieszkanie na tzw. pasie podejścia do lotniska to „rozrywka” w postaci przelatujących nad głową odrzutowców i turbośmigłowców (w Krakowie są to północno – zachodnie rejony miasta) czy autostrady (ekrany dźwiękowe nie zawsze są wystarczająco skuteczne).
Nie lepiej jest z bliskimi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi, do których przez całą dobę zjeżdżają karetki na sygnale czy nadlatują helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Chodzić, słuchać, węszyć
– Zawsze przed zakupem mieszkania trzeba się wybrać na miejsce i pochodzić, posłuchać, a nawet powęszyć – uważa Krzysztof Cabała.
Czujność kupujących powinny wzbudzić także planowane w pobliżu przyszłego miejsca zamieszkania inwestycje typu budowa obwodnicy, linii tramwajowej, pętli autobusowej, hipermarketu, kościoła bądź dużego osiedla mieszkaniowego. Można to bez problemu sprawdzić w Prospekcie Informacyjnym, jaki każdy deweloper od 2012 r. ma obowiązek dostarczyć swojemu Klientowi – niemniej jednak warto także samemu poszukać Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Internecie chociażby na stronie Biurza Planowania Przestrzennego Mista.
Informacja o planowanych dużych inwestycjach typu centrum rozrywki czy drogi szybkiego ruchu może bowiem wskazywać na planowaną obniżkę wartości mieszkania po kilku latach, ale równie dobrze zwiastować wzrost wartości, jeżeli np. teoretycznie peryferyjne osiedle za 3-5 lat będzie miało w pobliżu pętlę nowej linii tramwajowej czy węzeł autostradowy w odległości zaledwie kilometra.
Po „rozpracowaniu” dewelopera i lokalizacji pora na krok trzeci, czyli :
MIESZKANIE
– Zupełnie inaczej wybiera się mieszkanie pod wynajem, a inaczej do zamieszkania – zastrzega Katarzyna Pietrzak-Matysiak – Przykładowo pod wynajem najlepsze są mieszkania jedno i dwupokojowe o jak najmniejszej powierzchni, tymczasem gdy do zamieszkania przez rodzinę z dziećmi największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe z wydzieloną kuchnią lub trzypokojowe z aneksem o powierzchni powyżej 50 m² – tłumaczy.
Dla niektórych duże znaczenie ma kondygnacja, na którym przyszłe mieszkanie sia znajduje:
– Większość klientów woli wyższe piętra – mają za oknem więcej przestrzeni i widoków, z dołu dochodzi mniej hałasu czy spalin, a słońca nie zasłaniają okoliczne drzewa – wyjaśnia Cabała – Nowoczesne technologie budowlane sprawiły też, że ludzie nie obawiają najwyższych kondygnacji, na których nie ma już np. problemów z przegrzewaniem się mieszkań w lecie. Niemniej jednak wciąż nie brakuje osób, które także doceniają mieszkania na parterze, do których często przynależy zielony taras. – dodaje.
Mieszkanie nie musi miec układu jak na rzucie
Sprzedawcy mieszkań radzą też, by dokładnie przyjrzeć się planom ofertowym wybranego mieszkania – czy to na stronie internetowej dewelopera czy w formie papierowego wydruku. To dzięki niemu na długo przed odbiorem można go wirtualnie przystosować do przyszłego życia – umeblować i zagospodarować. Mając plan mieszkania, często da się jeszcze na etapie budowy uzgodnić z deweloperem ewentualne przeróbki – przesunięcia ścian, powiększenie czy pomniejszenie łazienki, wyburzenie ścianki działowej itp.
Zadbaj o dodatkową przestrzeń i miejsce postojowe
Warto też zainteresować się zakupem komórki lokatorskiej – jej cena w stosunku do całkowitej ceny zakupu i wykończenia mieszkania jest stosunkowo mała, natomiast korzyść w postaci dodatkowej przestrzeni na rzeczy chwilowo nieprzydatne z czasem okazuje się bezcenna.
Jeszcze większe znaczenie ma zakup wraz z mieszkaniem, co najmniej jednego miejsca postojowego, najlepiej w podziemnym garażu. Źle pojęta „oszczędność” prowadzi najczęściej do kilkuletnich problemów z parkowaniem i naprawianiem uszkodzeń w samochodzie, a gdy „skrzętny” mieszkaniec zdecyduje się w końcu na zakup miejsca pod swój pojazd, będzie ono dużo droższe niż w chwili kupna mieszkania.
Podsumowując – zakup mieszkania to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie i lepiej wszystko dokładnie przemyśleć i sprawdzić.
SZUKASZ MIESZKANIA W KATOWICACH, WROCŁAWIU LUB KRAKOWIE?
Skontaktuj się z naszym biurem! Odpowiemy na każde Twoje pytanie! Nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach tylko od Activ Investment!